ArCADia-TERMOCAD to najpopularniejszy na polskim rynku program przeznaczony do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej wymaganych przy transakcjach najmu i sprzedaży budynków lub lokali oraz do obliczeń zapotrzebowania na ciepło i chłód pomieszczeń. Wykorzystywany może być również do certyfikowanych obliczeń BREEAM. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, bogatej bazie podpowiedzi oraz możliwości pobierania geometrii budynku wraz z niezbędnymi danymi z parametrycznego projektu architektonicznego użytkownik programu w łatwy i szybki sposób opracowuje konieczne dokumenty zgodnie z wymogami prawnymi. Modelowanie bryły budynku umożliwia zaimplementowany do programu w pełni funkcjonalny edytor graficzny TERMOCADIA, który pozwala na import rysunków w formacie DWG oraz import i eksport projektów systemu ArCADia BIM. Dzięki temu rozwiązaniu oprogramowanie do obliczeń energetycznych budynków jest jeszcze lepiej zintegrowane z naszym systemem projektowania ArCADia BIM, którego celem jest jak najlepsze wspieranie projektantów w pracy zgodnie z założeniami BIM (Building Information Modeling).
Program ArCADia-TERMOCAD pozwala na uwzględnienie w obliczeniach warunków technicznych wybranych spośród ogłoszonych na lata 2008, 2014, 2017, 2019 i 2021. Użytkownicy mają możliwość wyboru wartości referencyjnych w zakresie wartości wskaźnika EP dla budynków oraz wartości współczynników przenikania ciepła dla przegród pomiędzy tymi starszymi, z lat 2008 i 2014, a nowszymi, przewidzianymi na lata 2017, 2019 i 2021.
Program w wersji ArCADia-TERMOCAD ŚCHE umożliwia wykonywanie świadectw wszystkich budynków z uwzględnieniem chłodzenia oraz oświetlenia zgodnie z rozporządzeniem MIiR z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej.
Program daje możliwość wykonania świadectwa metodą obliczeniową lub zużyciową. Projektant pracujący w programie ArCADia-TERMOCAD może wykonać świadectwo energetyczne budynku metodą zużyciową dla każdego, nie tylko mieszkalnego, rodzaju budynku jedno- lub wielofunkcyjnego spełniającego wymagania podane w rozporządzeniu MIiR z 27.02.2015 r. Zastosowanie metody zużyciowej pozwala na wyznaczenie świadectwa charakterystyki energetycznej w oparciu o faktycznie zużytą ilość energii, jeżeli:
ciepło na potrzeby ogrzewania lub c.w.u. jest dostarczane z sieci ciepłowniczej lub gazowej,
zużycie ciepła, gazu ziemnego, c.w.u. rozlicza się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych,
gaz ziemny jest zużywany wyłącznie na potrzeby ogrzewania lub c.w.u., a jego zużycie jest mierzone odrębnym gazomierzem,
istnieją dokumenty potwierdzające rzeczywiste zużycie ciepła lub gazu ziemnego z ostatnich 3 lat poprzedzających sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej oraz w okresie tym nie przeprowadzano robót budowlanych wpływających na charakterystykę energetyczną budynku lub jego części,
budynek lub jego część nie posiadają chłodzenia,
dla budynku (jego części) da się określić powierzchnię o regulowanej temperaturze powietrza.
W metodzie zużyciowej ilość ciepła lub gazu ziemnego zużytego przez okres ostatnich 3 lat podawana jest na podstawie faktur.
Po zakupieniu dodatkowych modułów program uzyskuje funkcjonalność, która w module Dobór grzejników pozwala dobrać ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe, powietrzne i inne dla każdego pomieszczenia oraz wykonać obliczenia zysków ciepła do doboru urządzeń chłodzących w module Klimatyzacja – zapotrzebowanie na moc chłodniczą.
Funkcjonalność i możliwości ArCADia-TERMOCAD ŚCHE:
Wbudowany edytor graficzny TERMOCADIA.
Wbudowany edytor tekstowy ArCADia-TEXT.
Precyzyjna mapa OpenStreetMap.
Raport „Zestawienie przegród”.
Możliwość eksportu świadectw do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków lub zapisu ŚCHE do plików XML.
Sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej dla wszystkich rodzajów budynków (również z chłodzeniem i oświetleniem).
Obliczanie świadectwa energetycznego według WT 2008/2014/2017/2021 oraz według rozporządzenia MI z dn. 6.11.2008 r., rozporządzenia MIiR z dn. 3.06.2014 r. i rozporządzenia MIiR z dn. 27.02.2015 r.
Obliczanie świadectwa dla budynku wielofunkcyjnego EPm.
Obliczanie emisji CO2 i wskaźnika UOZE.
Obliczanie parametrów przegród niejednorodnych.
Obliczanie współczynnika przenikania U okien na podstawie PN-EN ISO 10077: 2007.
Obliczanie współczynnika btr i temperatury stref nieogrzewanych na podstawie PN-EN ISO 13789.
Definiowanie wielu źródeł dla systemów ogrzewania i przygotowania c.w.u.
Praca grupowa – import zdefiniowanych stref cieplnych i struktury budynku.
Automatyczne obliczanie mostków cieplnych.
Podgląd wartości EP podczas obliczeń.
Zapis szablonów zdefiniowanych danych adresowych, przegród, źródeł ciepła/chłodu/oświetlenia.
Automatyczne sprawdzanie aktualizacji.
Kalkulator do obliczeń powierzchni i objętości, funkcje Cofnij i Powtórz, kopia zapasowa.
Edycja baz danych stacji meteorologicznych, aktynometrycznych i klimatycznych.
Obliczenia strat ciepła z wykorzystaniem struktury budynku.
Generowanie stref cieplnych na postawie temperatur i grup pomieszczeń.
Zestawienie systemów wentylacji w budynku.
Współpraca z programami ArCADia-ARCHITEKTURA i Ceninwest.
Automatyczne obliczanie mostków na podstawie projektu budynku stworzonego w programie ArCADia-ARCHITEKTURA.
Możliwość definiowania EPH+W, ∆EPC, ∆EPL i Umax.
Obliczanie współczynnika btr i temperatury stref niechłodzonych na podstawie PN-EN ISO 13789.
Definiowanie wielu źródeł dla systemów chłodu i oświetlenia.
Obliczenia rocznego zapotrzebowania na energię końcową dla instalacji oświetlenia według PN-EN 15193:2010.