Program do wymiarowania i automatycznego tworzenia rysunku wykonawczego DXF płaskich połączeń stalowych wg Eurokodu zgodnie z normą PN-EN 1993-1-8:2006.
W najnowszej wersji wymiarowane są następujące typy połączeń stalowych:
EuroZłącza PODCIĄG-BELKA na przykładkę lub żebro, wzmacniane użebrowaniem, spawane lub na śruby, wymiarowane na zadany zestaw sił poprzecznych z uwzględnieniem momentu lub na nośność elementów łączonych.
Algorytm dotyczy połączenia EuroZłącza PODCIĄG-BELKA, w którym oba główne elementy połączone są za pośrednictwem przykładek środnika lub żebra podciągu. Połączenie jest jednostronne (dla jednej belki dochodzącej z jednej strony podciągu), z możliwymi konfiguracjami.
MOŻLIWOŚCI PROGRAMU:
Ogólnie:
na podstawie zdefiniowanego przez użytkownika modelu połączenia, program umożliwia automatyczne wygenerowanie rysunku warsztatowego złącza w formacie DXF, łącznie z wykazem części złącznych,
dopuszczalne przekroje dla belki oraz podciągu obejmują dwuteowniki,
siły V oraz M obciążające belkę dwuteownika w silniejszych osiach jej przekroju (orientacja pionowa),
połączenie wykonane za pomocą przykładek środnika lub bezpośrednio do żebra podciągu,
belka dochodząca do środnika podciągu,
belka z wycięciami półki lub półek pod pasy podciągu.
Przykładki:
użycie przykładek (w formie płaskowników),
przykładki połączone są ze środnikiem belki oraz środnikiem podciągu,
przykładki mogą występować pojedynczo (po jednej stronie środnika belki) lub podwójnie (po obu stronach środnika belki),
w przypadku zastosowania dwóch przykładek są one symetryczne względem środnika belki,
połączenie belka-przykładka może być realizowane poprzez spoinę pachwinową bądź poprzez śruby,
połączenie podciąg-przykładka może być realizowane dla płaskownika poprzez spoinę czołową lub pachwinową (spoina tylko po zewnętrznej stronie blachy bądź po zewnętrznej oraz wewnętrznej).
Żebra podciągu:
połączenie belka-żebro może być realizowane poprzez spoinę pachwinową bądź poprzez śruby,
połączenie podciąg-żebro nie jest sprawdzane,
połączenie belka-żebro może być realizowane na spoiny bądź śruby.
Stolik montażowy:
użycie stolika montażowego nie jest możliwe w przypadku użycia połączenia do żebra podciągu,
parametry stolika montażowego podawane są jako konstrukcyjne – jest on umieszczany na rysunku, ale nie podlega obliczeniom ani weryfikacji.
Program działa samodzielnie lub jako moduł wymiarujący połączenia stalowe w programie R3D3-Rama 3D, R2D3-Rama 3D i R2D2-Rama 2D.
W trybie współpracy z programem R3D3/R2D3/R2D2 do programu EuroZłącza przekazywane są zestawy sił wewnętrznych a skrócone wyniki wymiarowania prezentowane są w modelu programu statycznego. Zapamiętywany jest też model utworzonego połączenia w programie R3D3/R2D3/R2D2. Raporty z wymiarowania w formacie RTF mogą być tworzone w trzech różnych stopniach szczegółowości z możliwością definiowania ich zakresu przez użytkownika. Program tworzy zaawansowany, dynamiczny szkic projektowanego modelu połączenia.